Pożegnanie śp. Siostry M. Elżbiety
W niedzielę 29 stycznia br. o godz. 11.00 odeszła do Pana nasza Siostra M. Elżbieta Grzegorzewicz. W latach 1982-1994 pełniła funkcję Przełożonej Prowincji, oddana siostrom i Zgromadzeniu do końca swojego życia była zawsze gotowa do pomocy innym.
Ostatnie pożegnanie śp. Siostry M. Elżbiety odbędzie się w środę 1 lutego br. o godz. 10.30 w kościele św. Katarzyny na warszawskim Mokotowie. Po uroczystościach pogrzebowych zapraszamy na obiad do Domu Prowincjalnego przy ul. Rycerskiej 2.
Echo żałobne
SIOSTRA M. ELŻBIETA
Bogumiła Teresa Grzegorzewicz
Zmarła 29 stycznia 2017 r. w domu zakonnym przy ul. Mierosławskiego 7 w Warszawie
Urodziła się 6 lipca 1933 r. w Poznaniu
Do Zgromadzenia wstąpiła 10 lipca 1949 r. w Warszawie
Pierwsze Śluby 16 sierpnia 1953 r. w Warszawie
Śluby Wieczyste 28 sierpnia 1958 r. we Wrocławiu
Siostra M. Elżbieta urodziła się 6 lipca 1933 roku w Poznaniu. Rodzice Stefan i Maria wychowywali trójkę dzieci w religijnej atmosferze. Siostra M. Elżbieta do momentu wstąpienia do zakonu była prezeską Krucjaty Eucharystycznej w swojej parafii. Wybuch II wojny światowej w 1939 roku uniemożliwił naukę w szkole. Podczas okupacji uczyła się prywatnie i zaliczyła pierwszą i drugą klasę szkoły podstawowej. Po wyzwoleniu Poznania w 1945 roku kontynuowała naukę w szkole podstawowej, zaliczając pozytywnie osiem klas. W roku 1948 rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli w Poznaniu, które po roku przerwała i w sierpniu 1949 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Warszawie. Jako postulantka w latach 1949-1951 uczęszczała do Państwowego Liceum Pedagogicznego Typu Społeczno-Opiekuńczego w Otwocku, które przerwała celem kontynuowania formacji zakonnej. W tym czasie pomagała w pracy wychowawczej w Domu Dziecka w Otwocku.
Formację nowicjacką S.M. Elżbieta rozpoczęła 15 sierpnia 1952, a pierwszą profesję złożyła 16 sierpnia 1953 roku w Warszawie. Przygotowanie i Śluby Wieczyste miała we Wrocławiu 28 sierpnia 1958 roku.
Po odbytym kursie, w grudniu 1957 roku zdała egzamin państwowy na Wydziale Zdrowia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku zdobywając uprawnienia laboranta medycznego ze specjalnością w zakresie fizykoterapii. W roku 1958 ukończyła trzyletnie Kursy Malarstwa i Rysunku prof. Bolesława Kuźmińskiego w Warszawie. Egzamin maturalny złożyła w roku 1959 w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.
W latach 1953-1969 pracowała w Przychodni Przyszpitalnej Szpitala na Goszczyńskiego na oddziale fizykoterapii. W tym czasie przebywała w domu zakonnym na Goszczyńskiego i Miodowej. W roku 1969 rozpoczęła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Nauk Humanistycznych w zakresie historii sztuki, które ukończyła z wynikiem bardzo dobrym w roku 1974. W roku 1975 przebywała we Wspólnocie na Krasickiego i podjęła pracę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Solcu. Pracowała tam do wyboru na urząd przełożonej prowincji warszawskiej w roku 1982. Urząd ten pełniła przez dwie kadencje to jest do roku 1994. W roku 1983 nowicjat został przeniesiony z Warszawy z domu prowincjalnego do nowo wybudowanego domu w Zalesiu Górnym. Dom ten nie był wykończony i s.M. Elżbieta wiele troski i pracy włożyła w wystrój domu i kaplicy. Do dziś wiele Sióstr i ludzi nawiedzających nasz dom modli się w pięknej kaplicy, której wystrój zawdzięczamy Siostrze M. Elżbiecie. Także dom prowincjalny został przeniesiony z Miodowej 16 od ojców bazylianów na ul. Piwną, obecnie Rycerską. Po zakończonej posłudze została skierowana do domu zakonnego w Warszawie przy ul. Kolbaczewskiej, gdzie w latach 2000-2003 była przełożoną domu. W roku 2006 została przeniesiona do domu zakonnego przy ul. Mierosławskiego, skąd odeszła do wieczności, otoczona opieką i modlitwą Sióstr.
Siostra M. Elżbieta pozostawiła po sobie wiele dzieł sztuki.
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej namalowany przez s.M. Elżbietę poświęcił Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński i ofiarował zakonom męskim w dniu 7.03.1963 r. Pierwsze nawiedzenie kopii tego obrazu miało miejsce w latach 1963-1966 i było formą przygotowania wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski, a po raz drugi peregrynacja tego Obrazu po klasztorach męskich rozpoczęła się 16 października 2013 r. i trwa do dzisiaj.
Siostra M. Elżbieta malowała obrazy Matki Bożej Częstochowskiej na prośbę wielu misjonarzy, którzy wyjeżdżając z posługą misyjną zabierali ten obraz ze sobą.
W grudniu 1980 roku Siostra M. Elżbieta wykonała wierną kopię obrazu Serca Jezusowego, znajdującego się w Domu Macierzystym w Nysie. Namalowany Obraz umieszczono w kaplicy św. Józefa we Wrocławiu.
Ponadto pozostawiła po sobie piękne witraże wykonane w wielu naszych domach zakonnych, między innymi w Domu Generalnym w Rzymie, w Domu Prowincjalnym w Warszawie, w domu formacyjnym w Zalesiu Górnym, w Jerozolimie, w kaplicy u Sióstr Franciszkanek w Międzylesiu i wiele innych. Obrazy i malowidła ścienne wykonane w kaplicy na Górze Oliwnej, w kaplicy na Kolbaczewskiej, na fasadzie domu we Wrocławiu i w wielu innych miejscach. W latach 1962-1982 robiła dekoracje żłóbka i Grobu Pańskiego w kościele Ojców Dominikanów na Służewie. Wykonane ołtarze na Boże Ciało i na inne uroczystości na zawsze będą przypominały cichą i skromną postać s.M. Elżbiety.
W marcu 1982 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki „Srebrną Odznaką” za opiekę nad zabytkami. Prowadziła także wykłady z historii sztuki u Księży Oblatów w Obrze.
Siostra M. Elżbieta żyjąc cicho i spokojnie odeszła do Pana po wieczną nagrodę. Zawsze uśmiechnięta, cierpliwa i pogodna, skromna i chętna do pomocy innym pozostawiła piękne świadectwo życia i posługi elżbietańskiej.
Przyczyna zgodu: nieustalona.
Niech Pan da Jej niebo.