Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Cudowny Krucyfiks

 

W pierwszy piątek Wielkiego Postu tj. 28 lutego br. Cudowny Krucyfiks Baryczków został uroczyście wprowadzony do archikatedry warszawskiej. W tej pięknej celebracji wzięły udział tłumy wiernych oraz nasze siostry i postulantki.

źródło: www.warszawa.gosc.pl

źródło: www.warszawa.gosc.pl

Podczas Mszy świętej poświęconej Osobie Sł. Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego przybliżona została również historia Cudownego Krucyfiksu oraz kultu związanego z tym wyjątkowym zabytkiem stolicy. Nasze siostry brały udział również w czuwaniu przy Cudownym Krucyfiksie umieszczonym w prezbiterium archikatedry. Była to wyjątkowa okazja doświadczenia Jego bliskości. Już wkrótce Krzyż wróci na swoje miejsce w Kaplicy Najświętszego Sakramentu.


Historia Cudownego Krucyfiksu

Prace konserwatorskie Krucyfiksu trwały od sierpnia 2019 r. To trzeci raz w historii Krucyfiksu, że opuścił on archikatedrę św. Jana Chrzciciela na dłużej. Wcześniej zdarzyło się to gdy ratowano go w czasie potopu szwedzkiego oraz drugi raz – w czasie Powstania Warszawskiego. Późnogotycki krucyfiks z archikatedry warszawskiej jest jednym z najbardziej znanych obiektów kultu w Warszawie. W 1525 r. został przywieziony z Niemiec, najprawdopodobniej z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę. Krucyfiks, ze względu na bogatą historię, czczony jest zarówno przez mieszkańców stolicy, jak i turystów. Przed nim modlili się w ważnych dla narodu chwilach królowie i prezydenci, a także papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI. Szczególnym dowodem kultu tego krzyża były wydarzenia z powstania warszawskiego. W czasie walk o Stare Miasto 16 sierpnia 1944 r. został on wyniesiony z płonącej archikatedry przez ks. Wacława Karłowicza z pomocą dwóch sanitariuszek harcerskiego batalionu Armii Krajowej “Wigry”: Barbary Gancarczyk-Piotrowskiej ps. Pająk i Teresy Potulickiej-Łatyńskiej ps. Michalska. Uratowany krucyfiks ostatecznie trafił do szpitala powstańczego w podziemiach kościoła św. Jacka na Nowym Mieście. Tam miała się zdarzyć wzruszająca historia o tym, jak kapelan szpitala, który w ciemnościach miał udzielać sakramentu namaszczenia umierającym Powstańcom, udzielił go również Jezusowi z Krzyża Baryczków. Po wojnie jego powrót do Kaplicy Baryczkowskiej w Niedzielę Palmową 1948 r. był wielką manifestacją wiary mieszkańców Warszawy. To był taki symboliczny znak i początek i odbudowy archikatedry i całej Warszawy.


 
W KościeleKatarzyna Mróz