Odnowa duchowa w Zalesiu
W dniach 24.06-01.07.2023r. w naszej prowincji odbyła się pierwsza tura „odnowy duchowej” dla sióstr będących więcej niż 10 lat po ślubach wieczystych. Przyjechało siedemnaście sióstr z różnych stron Polski.
O tym, jak ciekawy i intensywny był to tydzień pokazują między innymi zdjęcia, które zostały zrobione w czasie trwania spotkania. Ja jednak chciałabym dać świadectwo temu, czego sama doświadczyłam.
Kiedy przyjechałam w sobotę, byłam pewna, że to będzie dobry czas, jakby wspólnego „urlopu z siostrami”. Wiedziałam, że spotkanie jest „odnową duchową”, ale nie do końca rozumiałam, co to oznacza. Pierwszego dnia wieczorem zorganizowałyśmy sobie grę w kalambury. Muszę przyznać, że już dawno tak się nie śmiałam! Cieszyłam się radością i spontanicznością moich współsióstr, ich dystansem do siebie i poczuciem humoru.
Drugiego dnia, w niedzielę, pojechałyśmy do grobu św. Ks. Stanisława Papczyńskiego do Góry Kalwarii na Marianki. Tam bardzo szybko poczułam i zrozumiałam, że „odnowa duchowa” to nie urlop, ale czas przemiany, jaka ma się we mnie dokonać, że będzie to ODnowa mnie samej i relacji do sióstr, ODnowa więzi z moją prowincją, ODnowa drogi jaką wybrałam, ODnowa życia duchowego, ODnowa wdzięczności za wszystko, co otrzymałam.
Następnego dnia w poniedziałek, udałyśmy się do Sandomierza. Mówiłyśmy sobie w żartach, że to podróż śladami Ojca Mateusza, ale tak naprawdę razem z przewodniczką panią Anią, zwiedziłyśmy Sandomierz od strony historycznej.
W kolejnych dniach pojechałyśmy do tężni w Konstancinie, zwiedziłyśmy ogrody botaniczne w Żelazowej Woli, modliłyśmy się w Niepokalanowie, a na koniec trafiłyśmy do naszych Sióstr w Sochaczewie, gdzie zostałyśmy bardzo gościnnie przyjęte. Przez pierwsze dwa dni był z nami ks. Paweł Sufleta SDB, który głosił nam konferencje o Sercu Jezusa.
W kolejne dni, czyli od czwartku, towarzyszył nam o. Łukasz Kubiak OP z Dominikańskiego Ośrodka Formacji i Rozwoju Tabgha we Wrocławiu, który poprowadził dla nas mini kurs Porozumienia bez Przemocy”. Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent communication, NVC) to metoda komunikacji: umiejętność podejścia do siebie i innych, do życia. To metoda, która umożliwia nawiązanie bliskiej i szczerej relacji, sprzyja znajdowaniu rozwiązań w sytuacji wygrany-przegrany, która podkreśla, że liczy się każdy człowiek i każdy jest równie ważny. To był dobrze spędzony czas.
Bóg pozwolił nam doświadczyć wiele dobra ze strony Siostry Wikarii M. Benedykty i Siostry Mistrzyni M. Katarzyny, które były odpowiedzialne za przeprowadzenie dla nas odnowy duchowej. Dziękujemy im z całego serca. Zadbały one o to, byśmy mogły być razem, zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zwyczajnie razem się pośmiać. Takim darem była też wspólnota Sióstr z Zalesia, które bardzo się starały, by wszystko było jak należy i za to jesteśmy im wdzięczne. Dzięki nim w domu było pięknie, wszystko nam smakowało i niczego nam nie brakowało.
Bogu niech będą dzięki za radość i pokój, które wlał w nasze serca oraz za doświadczenie wspólnoty.
s.M.Karola Gos