Przyrzeczenia nowych Członkiń Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety
Po trwających wiele tygodni przygotowaniach, w niedzielę 11 lutego 2024 roku, cztery panie ubiegające się o przyjęcie do Wspólnoty Apostolskiej Świętej Elżbiety, złożyły przyrzeczenie i zostały członkiniami tejże Wspólnoty.
Powiększenie Wspólnoty Apostolskiej, której głównymi celami są pomoc i opieka nad ludźmi chorymi i ubogimi nastąpiło w dniu, w którym obchodzony był XXXII Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II. Przyjęcie do Wspólnoty nowych osób miało bardzo uroczysty charakter. Poza mającymi złożyć przyrzeczenie i członkami ich rodzin uczestniczyli w nim: Siostra Prowincjalna M. Samuela Kamińska, Siostra Przełożona Miriam Markowska wraz z zamieszkującymi tam siostrami oraz osoby sympatyzujące ze Wspólnotą Apostolską.
Uroczystość odbyła się w kaplicy szpitalnej Centrum Medycznego św. Elżbiety przy ul. Goszczyńskiego. Mszę św., podczas której nastąpiło składanie przyrzeczeń, poprzedziło wspólne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz Litanii do Matki Bożej z Lourdes. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił o. Robert Wawrzeniecki OMI. Czytania przewidziane na ten dzień dotyczyły chorych, zwłaszcza na trąd, będący w czasach biblijnych utrapieniem ludzi oraz uzdrowień dokonanych przez Jezusa Chrystusa. W kazaniu Ojciec Robert odniósł się do opieki nad chorymi, wskazał, że choroba może dotyczyć zarówno duszy, jak i ciała. Jezus niósł ludziom uzdrowienie, oczyszczał ich. Dziś my jesteśmy rękami, ustami i słowami Jezusa, my mamy docierać do chorych – powiedział.
Podczas Mszy św. Panie pragnące wstąpić do Wspólnoty Apostolskiej Świętej Elżbiety: Elżbieta Alexandrowicz, Mirosława Ciechanowicz, Barbara Cwyl i Lidia Kubik złożyły na ręce Siostry Prowincjalnej M. Samueli przyrzeczenie, a następnie na ołtarzu je podpisały. Ojciec Robert wręczając Statuty Wspólnoty Apostolskiej wypowiedział przesłanie, aby starały się żyć ich duchem i przyczyniać się w ten sposób do szerzenia Królestwa Bożego. Następnie poświęcił medaliki z wizerunkiem św. Elżbiety i zawiesił na szyi każdej z nich. Siostra Prowincjalna „przypieczętowała” przyjęcie nowych osób, witając je we Wspólnocie Apostolskiej.
Wspaniałą oprawę muzyczną Mszy św. oraz całej uroczystości zapewnili - grając na instrumentach i cudownie śpiewając - pan Krzysztof i jego żona Beata z zespołu BENE, którzy są zaprzyjaźnieni z siostrami. Przy wspaniale zaśpiewanym przez pana Krzysztofa, lirycznym głosem tenorowym Ave Maryja, serca unosiły się do nieba, do Najświętszej Panienki.
Na szczególne uznanie zasługuje posługa siostry M. Ludwiki Koźlak, odpowiedzialnej za działalność Wspólnoty Apostolskiej Świętej Elżbiety. Dzięki niej grupa ta funkcjonuje i realizuje swoje cele. Siostra M. Ludwika prowadzi spotkania formacyjne, współpracuje z kapłanem odprawiającym co miesiąc Msze św. i głoszącym konferencje, pod jej kierunkiem zarząd Wspólnoty ustala tematy na poszczególne miesiące. Dlatego z wielką radością wszyscy należący do Wspólnoty Apostolskiej przyjęli informację Siostry Prowincjalnej, że przedłużono siostrze Ludwice na kolejne 3 lata funkcję, którą sprawowała do tej pory, a której termin właśnie upłynął.
Po uroczystości w kaplicy szpitalnej wszyscy zaproszeni zostali do domu sióstr przy ul. Krasickiego na poczęstunek. Panie składające przyrzeczenia otrzymały prezenty, a wszyscy obecni – książeczkę „Niezwykły modlitewnik dla chorych” Stanisława Mrozka SJ. Siostra Prowincjalna M. Samuela wręczyła każdemu „Zdrapkę Wielkopostną 2024” zawierającą ponad 40 zadań do wykonania na każdy dzień Wielkiego Postu. Miłą atmosferę wprowadziły wspólne śpiewy, którym przewodził akompaniując na gitarze wspomniany wcześniej pan Krzysztof. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.
Anna Świtalska